انسان موجودی یکروزه

1day

انسان موجودی یکروزه اثر اروین یالوم  کتابی که به تازگی مطالعه کردم ،  داستان ها بسیار ساده و روان بیان شده و ترجمه خوبی داشت ،‌ داستان ها در مورد روانکاوی بود که هر کدام از بیماران قصه زندگیشان را برای دکتر تعریف کرده و او در حین این روایت به بررسی و روانکاوی می پرداخت و همه ی این داستان ها در یک نقطه مشترکند و آن زندگی و مواجه با مرگ می باشد. این کتاب به کسانی که علاقه به فلسفه و روانشناسی دارن توصیه می شود .

اروین یالو که بنیان گذار روانشناسی هستی گرا می باشد و یکی از معروف ترین کتاب های او که اغلب شنیده و یا خوانده باشند و نیچه گریه کرد می باشد، همچنین فیلمی به همین نام ساخته شده و دیدن آن خالی از لطف نیست . جا داره یه توضیح کوتاه در مورد اگزیستانسیالیست‌ بیان کنم که آنها بر این باورند که زندگی به خودی خود بی معناست مگر فرد به آن معنا بدهد البته این تفکر با پوچ گرایی متفاوت می باشد و یکی از سردمدارن این تفکر فردریک نییچه می باشد همچنین از بین نویسندگان پیرو این خط کافکا و داستایوفسکی را می توان نام برد.

معمولا کسانی که عقاید مذهبی داشته باشند کمتر با چالش مرگ و پس از آن مواجه می شوند و تعریف کلی از اتفاقات بعدی برای خود داشته اما شما تصور کنید رنج اندیشیدن به موردی که از بیان آن عاجزید و با از بین رفتن خود  را در نیستی خواهید دید و قصد دارید با چنگ زدن به همه ی هستی خود را در این زندگی نگه داشته و از مرگ خود جلوگیری کنید. کتاب انسان موجودی یکروزه  دغدغه های این چنینی را با پاسخ های رک و بی رحمانه ای به شما می دهد.

خيام اگر ز باده مستي خوش باش
با ماهرخي اگر نشستي خوش باش
چون عاقبت کار جهان نيستي است
انگار که نيستي چو هستي خوش باش

 

دیدگاه‌تان را بنویسید: