نصب گنو لینوکس قسمت اول – فلش (USB flash)

elmpr58

در این نوشته و نوشته های بعدی قصد دارم  نصب  لینوکس را به صورت ساده و روان با کمترین اطلاعات برای تازه کارها بیان کنم تا  اقدام به نصب و لذت بردن از دنیای آزاد گنو لینوکس نمایند.

مقدمه:

گنو لینوکس چیست؟ لینوکس سیستم عاملیست همانند دیگر سیستم عامل های خانوداه ویندوز و یا مک که بر روی لپتاپ و یا رایانه های خانگی خود نصب می کنیم، پس به چه  دلیل با توجه به اینکه من دارم به صورت عادی با سیستم عامل های دیگه کار می کنم اقدام به نصب سیستم عامل لینوکس نصب کنم، پاسخی که من می توانم بدم این است "رهایی از زندان ذهن" و لذت آزادی . سازنده این سیستم عامل کسی نیست جز‌ء لینوس توروالدز که در سال ۱۹۹۱ هسته این سیستم عامل را تولید کرد، البته این مورد قابل ذکر است که سیستم عامل از بخش های مختلفی تشکیل شده است که مهترین بخش اون هسته می باشد.

پیش از تولد لینوکس شخصی به نام ریچارد استالمن اقدام به راه اندازی پروژه ای به نام گنو کرده بود که قصد او ایجاد نرم افزارهایی متن باز برای استفاده  عموم مردم ، هنگامی که استالمن بر روی پروژه خود  کار می کرد همه چیز در حال پیشرفت بود که لینوس توروالدز اقدام به ارائه هسته خود به نام لینوکس به صورت متن باز کرد که آغاز سیستم عامل گنو لینوکس از این زمان بود و یکی از بهترین دستاوردهای قرن بیستم به نظر من همین سیستم عامل بود. شاید بپرسید چرا ؟‌ گنو لینوکس بیشتر از این که پروژه بزرگی باشه تفکر شکل گرفته در پشت این نرم افزار  بزرگتر و زیباتر جلوه می کند،‌ ایجاد دنیای آزاد با مشارکت تمامی مردم با هر قوم ، نژاد و عقیده، شاید در حالت عادی این تفکر خیلی ایده آل و آرمان گرا بوده  و قابل لمس و دسترس نباشد،‌ اما با نگاه کردن به برنامه های پروژه گنو متوجه خواهیم شد که این مورد قابل اجرا و عملی است و دور از ذهن نیست ، وقتی شما از گنو لینوکس استفاده می کنید از دست رنج هزاران برنامه نویس از سراسر جهان با افکار و نژاد های مختلف و به صورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار داده اند بهره برده و  همچنین سعی می شود که نرم افزاری بهتر و کامل تری داشته باشیم و در صورتی که شما نیز تصور کنید جایی از این پروژه احتیاج به تصحیح دارد به سادگی به شما گفته میشود، به دنیای نرم افزار آزاد خوش آمدید.

 

نصب لینوکس بر روی فلش

شما احتیاج به دو ابزار برای این منظور دارید:

۱- ISO سیستم عامل لینوکس مینت

۲- برنامه Rufus

 

ابتدا حجم ایزو که حدودا ۱.۴۷ گیگابایت می باشد را دانلود می کنیم، لازم به یادآوری که ISO فایل هایی می باشند که برای رایت بر روی CD یا DVD بکار برده می شود، پس از آن نرم افزار Rufus را دانلود نموده و از طریق مراحل زیر اقدام به رایت ISO بر روی فلش خود می کنیم:

۱- ابتدا برنامه Rufus  را باز کرده در قسمت Device فلش usb خود را انتخاب کنید.

download-desktop-usb-windows-1

۲- سپس بر روی آیکون سی دی رام کلیک نموده و پس از رفتن به مسیر دانلود ISO مورد نظر را انتخاب می کنیم.

download-desktop-usb-windows-2

۳ – سپس از شما یک سوال در مورد دانلود Syslinux می کنه که بر روی گزینه Yes کلیک می نمائيد.

download-desktop-usb-windows-3

۴ – پس از آن از شما در مورد رایت ISO سوال می شود شما گزینه ISO Image mode  را انتخاب و بر روی گزینه Ok کلیک می کنید.

download-desktop-usb-windows-4

۵ – سپس از شما تایید برای پا کردن اطلاعت فعلی گرفته شده و اقدام به شروع رایت کردن می نماید.

download-desktop-usb-windows-5

۶ – بعد از تمام شدن و رایت ISO بر روی فلش usb  شما می توانید کامپیوتر را خود را ریست کنید و گنو لینوکس خود لذت ببرید.

download-desktop-usb-windows-7

 

در پست بعد توضیح خواهم داد که پس از لود لینوکس بر روی کامپیوتر خود چه تنظیماتی می بایست به انجام رسانید و نصب گنو لینوکس را به صورت های دیگر نیز تجربه کنید.

 

دیدگاه‌تان را بنویسید: